تبلیغات
وب سایت خبری،آموزشی و فرهنگی منطقه آزادتجاری صنعتی ماكو
قالب وبلاگ

وب سایت خبری،آموزشی و فرهنگی منطقه آزادتجاری صنعتی ماكو
ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت . (شهید بهشتی) 
نویسندگان
نظر سنجی
بازدید کننده محترم لطفا نظر خویش را راجع به وبلاگ و موضوعات آن براساس گزینه های زیر انتخاب نمایید. باتشکر-مدیریت وب سایت خبری دروازه ی اروپا


چت باکس


راه‌های مرور کردن درس ها

با استفاده از این روشها درسهایتان را مرور کنید:

خلاصه کنید
توضیحات بسیاری از قسمت های کتاب درسی مربوط به زمانی است که ما تازه می خواستیم با موضوعات آنها آشنا شویم. حالا که نزدیک به ۸ ماه از سال تحصیلی می گذرد ، محمد تصمیم گرفته برای دوره کردن درس هایش ، مطالب را
خلاصه نویسی کند . حالا او برای مرور درس ها دیگر یک کتاب ۱۲۰ صفحه ای پیش رو ندارد ، بلکه حجم کتابش خیلی خیلی کم شده است .

ساده نویسی
انگار همین دیروز بود که منزل حسین آقا بودم . دختر ایشان که کلاس چهارم است ، به سختی مشغول مطالعه بود . امتحان داشت و از این که نمی توانست تمام مطالب و نوشته ها را مثل کتاب بگوید نگران بود . من به او گفتم معلم ها چنین چیزی را از شما نمی خواهند . آنها فقط می خواهند شما درس را یاد بگیرید . به همین خاطر می توانید موضوعات درسی را برای خودتان ( یا دیگران ) به زبان ساده تری توضیح دهید .

مثال بزنید
امیربه خوبی می داند که با گفتن مثال های صحیح ، یاد گرفتن درس ها چقدر آسان می شود . او عادت دارد برای هر موضوع درسی خود لااقل دو مثال بزند . این کار نشان می دهد که یک دانش آموز چقدر درس را یاد گرفته است . با این حال توجه داشته باشید که «   تعریف کردن » عنصر با « مثال زدن » برای آن فرق می کند .

دسته بندی
مهیار برای مرور کردن درس ها روش مخصوصی دارد . او ابتدا تمام برگه ها و دفترهای خود را مرتب می کند . بعد نگاه دقیقی به فهرست کتاب می اندازد و هر قسمت را که هنوز به خوبی یاد نگرفته ، علامت می زند . سپس برگه های امتحانی خودش را بررسی می کند . اشکالاتش را روی کاغذ ویژه ای یادداشت  می کند و با این کار تمام درس ها را به دو بخش کلی تقسیم می کند :
۱-     « مطالبی که به خوبی آنها را یاد گرفته ام . »
۲-      « مطالبی که اشکال دارم . »
مهیار قصد دارد بیش ترین توجه خود را به رفع اشکالاتش اختصاص دهد و از تکرارغیر ضروری مطالبی که می داند ، صرف نظر کند .

تمرین نوشتن
سینا و مادرش هر چند روز یک بار درس ها را با هم مرور می کنند ، اما نتیجه دلخواهشان را به دست نمی آورند .  مادر سینامی گوید :  «‌ پسرم در خانه ، همه درس ها را به طور کامل برای من توضیح می دهد، اما نمی دانم چرا در امتحانات مخصوصاً امتحانات کتبی نمره خوبی نمی گیرد.»
پاسخ این سؤال چندان سخت نیست . سینا درنوشتن مطالب بر روی کاغذ مشکل دارد و باید تمرین کند . او باید موقع نوشتن تصور کند که معلم چیزی نمی داند و باید مطلب را به طور کامل و روشن به او توضیح دهد ( بنویسد ) . مشکل سیناو بعضی دیگر از بچه ها آن است که جواب هایشان بسیار مختصر است و به همین خاطر نمره کاملی نمی گیرند .
در ضمن با اینکه دیگر فرصت زیادی تا پایان سال تحصیلی نمانده است ، اما می توانید با کمی حوصله و دقت خوش خط تر بنویسید .  خوشنویسی نمرات درسی شما را ( خصوصاً املا و انشا را )  بالا می برد .  می گویید نه ، امتحان کنید .

سرگرمی‌های آموزشی
خیلی راحت می توانید برای دوره کردن کتاب های خود از سرگرمی های آموزشی استفاده کنید .
مثلاً :
·   معلم شوید : کسی که می خواهد موضوعی را به دیگران یاد بدهد ، حتماً باید به آن تسلط داشته باشد . در ضمن کسی که مطلبی را تدریس می کند ، کم تر آن را فراموش می کند .
·    کارت آموزشی : از مطالب مهم کتاب نکته برداری کنید . بعد مهم ترین سؤالات را روی تعدادی کارت مقوایی بنویسید. شما باید با خواندن سؤال ، زود پاسخ آن را بگویید. کارت هایی را که کامل پاسخ نداده اید ، کنار بگذارید و دوباره شروع کنید .
·    بازی اشاره : با چشمان بسته ، کتاب خود را باز کنید و بعد انگشت خود را روی یک قسمت آن نگه دارید . حالا باید بتوانید آن بخش را خواه تصویر باشد و خواه نوشته، توضیح دهید
.

آزمون های دوره ای + کمی سختگیری
جلونویسی در امتحاناتی مثل ریاضی لازم است. اگر کسی جلونویسی نکند، نمره کامل نمی گیرد.
امیرعلی برای این که با چنین مشکلی روبه رو نشود ، این کار را در خانه هم می کند . او برای جواب های ریاضی خود حتماً « جلونویسی » می کند و وقتی از کامل بودن پاسخ عای برگه امتحانی مطمئن شد ، آنرا به مادرش تحویل می دهد .

تو هم می توانی شاگرد ممتاز باشی
متأسفانه بعضی از بچه ها خودشان را دست کم می گیرند . این دانش آموزان فکر می کند که هیچ وقت نمی توانند جزو بهترین های کلاس باشند . به همین خاطر انگیزه قوی برای درس خواندن ندارند .
محمد که قبلاً جزو دانش آموزان متوسط کلاس بود ، به تازگی تصمیم گرفته با برنامه ریزی و تلاش ، خودش را به سطح دانش آموزان ممتاز مدرسه برساند . ما از قبل به این دانش آموز کوشا تبریک می گوییم .

·    برای حفظ هوشیاری ، در و پنجره کلاس را کمی باز بگذارید .
·    در ساعات تفریح ، حتماً از هوای آزاد استفاده کنید .
·    اگر از نظر معلم اشکالی نداشت ، بعضی از کلاس ها را در فضای باز مدرسه یا نمازخانه تشکیل دهید که بزرگ تر است .
·    با انجام کارهای گروهی کلاستان را از ابتدای فصل بهار تا انتهای سال تحصیلی پر شور نگه دارید .

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را
ادعا نمی کنیم که بهترینیم، بی ادعا خرسندیم که بهترین ها مارا برگزیده اند.
بازدید كننده محترم: مارا در هرچه بهتر و پربارتر شدن وب سایت یاری نمایید.
مدیریت وب سایت
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
--> بازدیدکننده محترم:برای ترجمه سایت به زبان دلخواه روی کشور مورد نظر کلیک کنید

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس
بیست تمپ

پ


[cb:blog_contact_href]

MEHRABANI