تبلیغات
وب سایت خبری،آموزشی و فرهنگی منطقه آزادتجاری صنعتی ماكو
قالب وبلاگ

وب سایت خبری،آموزشی و فرهنگی منطقه آزادتجاری صنعتی ماكو
ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت . (شهید بهشتی) 
نویسندگان
نظر سنجی
بازدید کننده محترم لطفا نظر خویش را راجع به وبلاگ و موضوعات آن براساس گزینه های زیر انتخاب نمایید. باتشکر-مدیریت وب سایت خبری دروازه ی اروپا


چت باکس


 

 شروع سال تحصیلی و رفتن به مدرسه نیازمند آمادگی در زمینه های روانی، عاطفی، اجتماعی و ذهنی برای والدین و کودکان است و ایجاد این آمادگی نیازمند یک برنامه فرآیندمدار است تا در آن خانواده بتواند سازگاری بیشتری با شروع سال تحصیلی داشته باشد. خانواده اولین بستر و عامل رشد و پرورش قوای مختلف کودک به حساب می آید. پدر و مادر با روش های تربیتی و ارتباطی خود شرایط و مقدمات پرورش استعدادهای درونی کودک را فراهم می کنند و هرچه خود را بیشتر به توانایی ها و مهارت های لازم برای فرزندپروری تجهیز کرده باشند بهتر و موثرتر از عهده این امر برخواهند آمد. 

آمادگی روانی، ذهنی و فکری دانش آموزان در تمام مقاطع تحصیلی ضروری است و باید به گونه ای برنامه ریزی شود که دانش آموزان برای آغاز سال تحصیلی جدید، حضور در مدرسه، دستیابی به تجربه های جدید، یادگیری مطالب و مفاهیم جدید لحظه شماری کنند. اولیا باید قبل از شروع سال تحصیلی جدید در گفت وگوهای خود از مدرسه و فعالیت های آن استفاده و فرزند خود را به انجام امور تحصیلی تشویق کنند. یکی از موارد مهمی که رفتن به مدرسه را کمی با مشکل روبه رو می کند تغییر وضعیت و شرایط محیطی کودک است و کودک باید بتواند خود را با شرایط جدید سازگار کند و برای این سازگاری نیازمند ابزاری است که فرآیند را برای کودک، خانواده و مدرسه شتاب می بخشد. 

آمادگی جدا شدن، چه قبل از مدرسه و چه بعد از مدرسه، باید بین پدر و مادر و کودک ایجاد شود. یعنی پدر و مادر با آموختن مهارت هایی به فرزندشان این اعتماد به نفس را در او ایجاد می کنند که کودک بتواند ساعاتی دور از والدین باشد و این تجربه را کسب کند که عدم حضور یا خروج آنها از خانه برای ساعاتی، نه تنها اتفاقی ایجاد نمی کند که شاید بعد از آن به بهتر شدن روابط میان آنها نیز منجر شود. به همین دلیل روانشناسان توصیه می کنند که باید کودک را قبل از سنین ورود به مدرسه در زمان هایی کوتاه به مراقب جدید یا مهدکودک بسپارید یا به بهانه خرید برای مدت کوتاهی بیرون بروید تا کودک تنهایی و جدایی از مادر را تجربه کند. از طرفی، اجازه دهید تا کودک شما بداند که می فهمید چقدر سخت است که انسان از کسی که تا این حد دوستش دارد جدا شود اما زیاد با او همدردی و دلسوزی نکنید. ورود به مدرسه نیز نه تنها آمادگی کودک، بلکه آمادگی پدر و مادر را نیز طلب می کند؛ یعنی والدین آماده قادر به ایجاد آمادگی در کودک هستند. اما متاسفانه والدین آمادگی را در حد خرید لباس، کفش و لوازم التحریر می دانند و نهایت کاری که در زمینه آمادگی روانی انجام دهند به نصیحت کردن شب قبل آغاز مدرسه ختم می شود و گاهی والدین با سبک تربیتی غلط و شیوه های فرزندپروری خودساخته باعث ایجاد مشکلاتی در سازگاری کودک می شوند.
 
این والدین جزو آن دسته از والدین هستند که با آغاز سال تحصیلی هفته ای سه روز برای حل مشکلات فرزندشان در مدرسه هستند و یک روز با معلم، یک روز با همکلاس های فرزندشان و روز دیگر با اولیای مدرسه در کشمکش هستند و می خواهند به هر نحوی محیط را برای سازگاری کودک شان آماده کنند. یعنی به عبارت دیگر کاری که در طول این چند سال قبل از ورود کودک به مدرسه انجام داده اند را، در محیط مدرسه تکرار کنند.
    
والدین قبل از آغاز سال تحصیلی باید مهارت های خاصی را به کودکان آموزش دهند و هدف از آموزش این مهارت ها ارتقای سطح سازگاری فرد ابتدا با خودش و سپس با دیگران و محیطی که در آن زندگی می کند است، تا بتواند در ابتدا آسیب نبیند و در ادامه بیشترین بهره را از این آموزش ها در روابط خود ببرد. در ادامه این نوشتار نگاه مختصری به این مهارت ها می اندازیم.
    
1- خودآگاهی. منظور از خودآگاهی؛ شناخت دقیق و درست از نگرش ها، عقاید، هیجانات، توانایی ها و کاستی ها که منجر به یکپارچگی «خود» های فرد شود، است. اما در زمینه کودکان به ویژه کودکان زیر 12سال خودآگاهی به فرآیند آگاهی کودک از افکار، احساسات، رفتارها و توانایی ها ختم می شود. فرد آگاه می داند چه کاری و چگونه انجام می دهد. در این مهارت تلاش بر آن است کودک خود را در زمینه افکار، احساس و رفتارش ببیند و بداند نسبت به خودش چه دیدی دارد و چگونگی برخوردش در موقعیت های مختلف و در قبال اتفاقات اطرافش را نظاره و نتیجه واکنش هایش را بررسی کند تا به صورت خودانگیخته به نگاهی از بالابه خود برسد و در موقعیت های متفاوت خود را ارزیابی کند. اینکه کودک بداند از چه چیزهایی خوش اش می آید و از چه چیزهایی متنفر است، با چه افرادی می تواند دوستی برقرار کند، چه رابطه هایی را بیشتر می پسندد و...
    
2- دوستی و ارتباط موثر. روابط و دوستی های کودکان با یکدیگر پستی و بلندی های اجتناب ناپذیر دارد. احساس رضایت و امنیت در دوستی ها برای اکثر بچه ها با تاثیرگذاری از یکدیگر در مسایل و مشکلات این روابط تشکیل می شود. به هر حال برای تعدادی از بچه ها ارتباطات و دوستی ها دشوار و مشکل ساز است. تعدادی از بچه ها عملاتوسط همسالان خود طرد می شوند و بعضی دیگر به سادگی فراموش شده یا نادیده گرفته می شوند و تعداد زیادی که با یکدیگر دوست هستند احساس تنهایی و ناخشنودی می کنند. بچه هایی که قادر به برقراری دوستی های امن و رضایت بخش با هم سن و سالان خود نیستند، به پدر و مادر و آموزگار خویش گرایش دارند. در کل این بچه ها فرصت های مناسب برای یادگیری مهارت های اجتماعی را که در تمام دوران زندگی برایشان دارای حایز اهمیت است را از دست می دهند. به خصوص مهارت های مهم و حساسی که برای شروع یک ارتباط دوستانه و حفظ روابط اجتماعی و حل ناهنجاری های اجتماعی لازم است که شامل، محاوره و گفت وگو، مصالحه با یکدیگر، گوش دادن، مهارت های آغاز ارتباط و ظرافت کلام که باید به آنها اتکا کرد را از دست می دهند.
    
بچه هایی که فاقد این ارتباطات هستند همچنین فرصت های ایجاد و یادگیری مهارت های خوداتکایی را نیز از دست خواهند داد. بنابراین دچار ضعف و سستی اراده در توانایی های خود خواهند شد و به این گونه درگیر فعل و انفعالات طبیعی و اجتماعی می شوند. این درگیری ها برای شکل گیری شخصیت آنها و آینده شان مشکل ساز می شود. سرانجام بچه های فاقد دوستی های رضایت بخش و امن ممکن است از احساس دردناک انزوا رنج ببرند یا برایشان مدرسه یک مکان ناخوشایند باشد، که در نهایت باعث می شود کودک در رفتن مدرسه فراری شده یا ترک تحصیل کند. بنابراین بچه ها در جست وجویشان برای حس تعلق گروهی، ممکن است به گروه های بزهکاران یا موادمخدر و نظیر اینها گرایش پیدا کنند.
    
3- محافظت از خود. آموختن روش های محافظت از خود مهم ترین کاری است که والدین باید برای فرزندان شان انجام دهند. کودک باید بداند صاحب تمام بدن خود است و کسی حق ندارد بدون رضایت او بدن وی را لمس کند یا به او نزدیک شود یا به زور او را ببوسد و در آغوش بکشد. همچنین کودک باید بداند با افراد غریبه صحبت نکند یا از آنها چیزی بگیرد یا اگر در خیابان گم شد نزد پلیس برود و در مقابل پیشنهادهای دیگران چگونه پاسخ دهد و از خود محافظت کند. باید والدین به کودکان خطرات موجود در محیط پیرامون زندگی را توضیح و روش های پیشگیری از این خطرات را آموزش دهند. آموزش محافظت از خود دربرگیرنده این پیام است: مراقب خودت باش و خود را از آسیب های بالقوه در امان نگهدار. برای اینکه کودکان به این پیام پاسخ مثبتی بدهند باید قادر باشند که الف: مرزهای مناسب رشدی، خانوادگی، هیجانی و اجتماعی را درک کنند و محدودیت ها، انتظارات و رفتارهای مرتبط با این مرزها را بشناسند. ب: قادر به حفاظت از خود در قبال آسیب های جسمانی باشند. موقعیت هایی که در آن آسیب جسمانی روی می دهد که شامل خشونت های خانوادگی، بهره کشی جسمانی، فشار همسالان است. ج: قادر به حفاظت از خود در قبال آسیب های هیجانی باشد. آموزش مهارت جرات ورزی و مهارت نه گفتن در این دسته محور قرار دارند.
    
4- مسوولیت پذیری. ویلیام گلاسر معتقد بود افراد دچار بیماری روانی می شوند چون غیرمسوولانه عمل می کنند. برای اینکه حس مسوولیت پذیری را در کودک تان پرورش دهید باید اجازه دهید تا آنها ارزش واقعی کارهایشان را درک کنند. اگر همیشه چیزی گم کردند شما پیدا کنید، اگر چیزی خراب کردند فورا یکی دیگر جایگزین کنید آنها هیچ وقت در زندگی مسوولیت پذیر نخواهند شد. حس مسوولیت زمانی در کودک رشد می کند که به او مسوولیت داده شود و تا حد امکان هرچه بیشتر فرصت تصمیم گیری در اختیار آنها قرار دهید و جوی را ایجاد کنید که کوشش های کودک در آموختن، انجام وظیفه با احساسات مثبت نسبت به آن همراه شود. علت خودداری افراد از پذیرفتن مسوولیت این است که یا نازپرورده بار آمده اند و از این رو دستکاری دیگران برای مراقبت کردن از آنها برای شان آسان تر است یا از آن می ترسند که اگر رفتارشان با انتظارات والدین شان تفاوت داشته باشد، با عدم تایید و طرد مواجه شوند.
    
5- همکاری و سهیم کردن. انسان موجودی اجتماعی است و در طول زندگی به شکل های گوناگون تحت تاثیر تجارب گروهی و تعاملات متعدد قرار می گیرد. در زندگی جمعی، موفقیت و پیشرفت بستگی به تعامل همه اعضا با یکدیگر دارد به طوری که افراد با استفاده از مهارت های بین فردی، احساس مسوولیت، اعتماد و احترام متقابل، مشارکتی فعال از خود نشان می دهند. از آنجا که تعاملات اجتماعی انسان ها از کودکی آغاز می شوند، بنابراین آموزش همکاری، کمک به یکدیگر و مشارکت نیز باید از همان زمان آغاز شود تا کودک با سرمایه مناسب وارد روابط اجتماعی شود. کودکان از سه طریق با یکدیگر تعامل دارند: رقابت برای تعیین بهترین نفر، تلاش برای رسیدن به هدف بدون اهمیت دادن به دیگران، همکاری، علاقه و توجه به یادگیری و کسب موفقیت خود و دیگران، به طوری که برای آنها، موفقیت دیگران نیز مانند موفقیت خود حایز اهمیت باشد. چنانچه همکاری و مشارکت سازنده وجود داشته باشد، نکات ارزشمندی حاصل خواهد شد، از جمله: تعهد به یک هدف مشترک به طوری که افراد نه تنها برای پیشرفت خود که برای پیشرفت گروه کار می کنند؛ حس احترام متقابل میان افراد شکل می گیرد؛ اعتماد متقابل میان افراد ایجاد می شود چون با نظرها و معیارهای یکدیگر آشنا می شوند. کودکان از همان سنین پایین باید نحوه حضور در گروه را بیاموزند و هیچ فضایی بهتر از بازی های گروهی برای این آموزش نیست. کودک باید بداند رعایت نوبت در استفاده از اسباب بازی های موجود، چه این اسباب بازی متعلق به خودش باشد چه از آن دیگر کودکان، بسیار حایز اهمیت است. او باید بفهمد اگر اسباب بازی خود را به همبازی هایش بدهد حق استفاده از اسباب بازی آنها را دارد. کارشناسان معتقدند کودکان در سنین 4-5 سال در مرحله ای هستند که می توانند یاد بگیرند به اشتراک گذاشتن اسباب بازی یا هر وسیله دیگری با همبازی ها لذت بخش است. شما به عنوان والدین وظیفه دارید بخشندگی و دوری از خودخواهی را با به نمایش گذاشتن این خصیصه ها برای کودک، به وی آموزش دهید.

 

 


[ چهارشنبه 12 شهریور 1393 ] [ 20:11 ] [ کامل زینالی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را
ادعا نمی کنیم که بهترینیم، بی ادعا خرسندیم که بهترین ها مارا برگزیده اند.
بازدید كننده محترم: مارا در هرچه بهتر و پربارتر شدن وب سایت یاری نمایید.
مدیریت وب سایت
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
--> بازدیدکننده محترم:برای ترجمه سایت به زبان دلخواه روی کشور مورد نظر کلیک کنید

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس
بیست تمپ

پ


[cb:blog_contact_href]

MEHRABANI