تبلیغات
وب سایت خبری،آموزشی و فرهنگی منطقه آزادتجاری صنعتی ماكو
قالب وبلاگ

وب سایت خبری،آموزشی و فرهنگی منطقه آزادتجاری صنعتی ماكو
ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت . (شهید بهشتی) 
نویسندگان
نظر سنجی
بازدید کننده محترم لطفا نظر خویش را راجع به وبلاگ و موضوعات آن براساس گزینه های زیر انتخاب نمایید. باتشکر-مدیریت وب سایت خبری دروازه ی اروپا


چت باکس


همراه با هم به تماشای شگفتی های ماکو بنشینیم

1. جاذبه های فرهنگی- تاریخی

ایوان فرهاد (بام فرهاد)
در7 کیلومتری شهرماکو در کنار جاده ماكو بازرگان در روستای سنگر قرار گرفته است. این اثر با چشم انداز بسیار زیبا یک قلعه شهر اورارتویی با قدمتی در حدود 2700 سال است. قسمت پایین آن شامل دو اتاق تو در تو با تاقچه یی است که در دل کوه و درون صخره ای بزرگ تراشیده شده که با راه پله ای سنگی  به قلعه بالای کوه متصل می شود. در بخش جنوبی آن در کنار رودخانه قربانگاه این شهر باستانی واقع شده است.

 عمارت كلاه فرنگی
  این عمارت تاریخی که در داخل شهر ماکو قرار گرفته متعلق به علیقلی خان بیات در  اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است. کوشک در دو طبقه با پوشش شیروانی و طرح هشت ضلعی بنا شده که تزیینات گچبری، آیینه كاری و نقاشی نیز دارد.

 كاخ باغچه جوق 
کاخ باغچه جوق  ماکو معروف به کاخ سردار بوسیله تیمورتیموری که یکی از سرداران با نفوذ دوره قاجار در یک باغ 11 هکناری بسیار مفرح شامل چندین بنا با المانهای روسی و اروپائی ساخته شده است. ساختمان اصلی کاخ با تزیینات و جذابیتهای کم نظیر با نمایش اثاثیه سردار در حال حاضر به عنوان موزه فعال است.

 بافت قدیم ماکو(قلعه قبان)
یکی از دیدنی ترین جاذبه های ماکو که هر بیننده ای رابه شگفتی وا میدارد. این منطقه درگذشته بافت اصلی شهر با حصارها ، برج و باروهای بلند، پادگان نظامی و مراکز اقامتی و خدماتی در زیرسایه کلاهک بزرگ سنگی قرار دارد. قدمت آن به دوره های تیموری، صفوی و قاجاریه می‏رسد. 

گرمابه تاریخی ماكو
این حمام نیز در بافت قدیم در عصر صفوی ساخته شده و در دوره قاجاریه نیز مورد مرمت قرار گرفته است. بخشهای مختلف آن بیشتر از سنگ ساخته شده است. آب مورد استفاده از طریق چشمه ای كه در مجاورت این حمام به یك حوض بزرگ سنگی منتقل می شده، تامین شده است.

 پل پنج چشمه 
5 کیلومتری شرق ماکو برروی رودخانه زنگمار بر روی رودخانه زنگمار در زمان صفویه ساخته شده است. استفاده از سنگهای سیاه و سفید جذابیت چشم نوازی به آن بخشیده . طول پل 43 متر و عرض آن 20/3 متر و 50/5 متر ارتفاع دارد
.

 قره كورپو (پل سیاه) 
انتهای تنگه ماکو به طرف بازرگان بر روی رودخانه قره سو بر روی رودخانه قره سو دوره صفویه ساحته شده است. دارای 3 دهانه است مصالح پل را سنگ های سفید و سیاه آتشفشانی تشکیل میدهد. وجه تسمیه آن میز  استعمال زیاد سنگهای سیاه آتشفشانی در ساخت پل است .

پل قلعه جوق
مجاور روستای قلعه­جوق بر روی رودخانه زنگمار بر روی رودخانه زنگمار در زمان صفویه ساخته شده است و با سنگهای سیاه و سفید بنا شده که دارای دو دهانه كوچك و بزرگ است.

 ساختمان بیمارستان قدیمی ارتش 
 
بالاتر از پادگان ماكو این بیمارستان قدیمی كه در بالای یك تپه در زمان قاجاریه ساخته شده و  در جنگ دوم جهانی به عنوان بیمارستان ارتش استفاده می‌شده است.


 

2. جاذبه های مذهبی 

کلیسای زور زور
این کلیسا بین سالهای 1314-1315م توسط ذکریا اسقف اعظم کلیسای تاتائوس مقدس باطرحی صلیبی وزیرنظر عالیجناب هوانس یرز نقاش معروف به زور زورتسی اداره می شد. این بنا در 20 کیلومتری ماکو و در روستای بارون واقع است. بنای کلیسای طرحی صلیبی دارد و ساختمان آن در نمای خارجی و داخلی دارای سنگ های تراش دار منظم به صورت خط کشی و فاقد ملاط است. جبهه داخلی آن دارای چهار طاق باقوس های بیضی شکل و چهار نورگیر کوچک درچهارضلع و گنبدی به صورت عرقچین است. این کلیسا در سالهای اخیر با احداث سد بارون در معرض آب گرفتگی قرار گرفت که جهت جلوگیری از استغراق و حفظ آن ساختمان کلیسا  به محل مرتفعی در همان ناحیه انتقال یافت.

  مسجد حضرت ابوالفضل
مشهور به گوی مسجد در زیر کلاهک سنگی بزرگ ماکو بنا شده است.

 

3. جاذبه های طبیعی و تفرجگاهها


 رودخانه زنگمار
از کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه گرفته، از داخل شهر ماکو گذشته و در شهرستان پلدشت به رودخانه ارس 
می‌پیوندد. دیواره سنگی رودخانه زنگبار که گویی دست طبیعت با سنگهای آذرین دیواره ای مستحکم ساخته تا از طغیان و سرکشی آن جلوگیری نماید.

 

گُوزلو
این تفرجگاه در دامنه کوه آتابیی و چشم انداز خیال انگیز مناظر ماکو و نوشیدن آب چشمه گوزلو واستراحت درسایه درختان سلامتی و نشاط دردامان طبیعت را به ارمغان می آورد.

 

دره باغی
این منطقه در روستای قلعه جوق ماکو وبا گذر از کنارعمارت عزت اله خان خواهرزاده سردار ماکو با درختان انبوه و آبشار و رودخانه زنگمار هر بینده ای را مجذوب خود می کند.

 سودره سی
این دره در کنار روستای خیال انگیز رند با آثار تاریخی و طبیعی زیبایی وصف ناپذیری دارد.

 چنگیز خان بولاغی
این منطقه که بالاتر ازروستای قره خاج  ودرمسیر جاده دسترسی به سد ماکو قراردارددربهار وتابستان با گذر ازروستای ییلاقی قره خاچ وهوای دلپذیر و بارش برف درزمستان محلی برای اسکی خانواده ها فراهم می آورد .

 

چشم ثریا (هزار چشمه)
این منطقه در روستای بورالان با طبیعت سرسبز و چشمه های جوشان که در منطقه به بهشت روی زمین اشتهار دارد  در دامنه کوه افسانه ای  آرارات  با انواع حیوانان وحیات وحش خود دل هر رهگذری را می رباید.

 

چشمه آبگرم باشکند
این چشمه در 2 کیلومتری جاده ماکو-بازرگان ودرروستای باشکند واقع بوده و پذیرای خیل عظیم مردم جهت آب تنی واستفاده ازطبیعت زیبای روستا می باشد.

کوه مورس
این کوه باارتفاع  3000 متری  بلندترین کوه ماکو بوده و از روستای کوسج-روستای باشکند ازقسمت شمالی و با گذر از روستای مصطفی قالاسی با چشمه های خروشان می توان به بلندای آن رسید. در فصل زمستان برای صعود به قله نیازمند وسایل کوهنوردی است.

 کوه دوماننی (آغبلاغ قارلی سی)
این کوه با ارتفاع 2848 متر درجنوب شرقی روستای تیکمه واقع شده  با پوشش گیاهی فراوان پذیرای کوهنوردان زیادی در فصول مختلف  سال می باشد. افرادی که تمایل به طبیعت گردی دارند و می خواهند مناظر اطراف را از بلندترین نقطه مشاهد کنند بهترین مکان است.

 کوه چرکین
این کوه با ارتفاع   2800  متر یکی از پرشیب ترین کوههای ماکو است. مسیر صعود از روستای باغچه جوق لذت کوهنوردی را چند برابر می‏کند. 

کوه قَیه (ساری قیه)
این کوه شامل کلاهک سنگی یکی از کاملترین کلاهک های سنگی جهان با شیب منفی و دیوار بلند مکان بسیار خوبی برای ستگ نوردی در کنار یک بافت تاریخی است. بافت قدیمی ماکو درسایه این کلاهک قراردارد.

 
[ شنبه 21 آذر 1394 ] [ 19:13 ] [ کامل زینالی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را
ادعا نمی کنیم که بهترینیم، بی ادعا خرسندیم که بهترین ها مارا برگزیده اند.
بازدید كننده محترم: مارا در هرچه بهتر و پربارتر شدن وب سایت یاری نمایید.
مدیریت وب سایت
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
--> بازدیدکننده محترم:برای ترجمه سایت به زبان دلخواه روی کشور مورد نظر کلیک کنید

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس
بیست تمپ

پ


[cb:blog_contact_href]

MEHRABANI